Når faglige selskaber samles til årsmøde, handler det naturligvis primært om faglig opdatering, netværk og fællesskab. Men for mange selskaber udgør udstillingsdelen et stadig vigtigere element i mødet – ikke som en sidebemærkning, men som en integreret del af den faglige oplevelse. Spørgsmålet er bare: Hvorfor? Og hvordan kommer man i gang?
Udstillinger skaber merværdi for alle parter
Udstillinger ved faglige møder og kongresser tjener flere formål på én gang. For deltagerne er det en mulighed for at stifte bekendtskab med nye produkter, løsninger og services, der er relevante for det daglige arbejde – præsenteret af fagkyndige repræsentanter fra industrien. Det er viden, man sjældent finder tid til at opsøge i hverdagen.
For arrangørerne – altså det faglige selskab – bidrager en udstilling til at styrke mødet som helhed. Dels løftes den samlede økonomi, da udstillernes deltagerbetaling typisk dækker en del af mødeomkostningerne. Dels skabes der en levende og aktiv stemning i pauserne, som understøtter netværket og det kollegiale samvær, som mange sætter højt ved netop den slags arrangementer.
For udstillerne er det en enestående mulighed for at møde relevante fagprofessionelle ansigt til ansigt – ikke i et salgsopkald, men i en professionel ramme, hvor dialogen er naturlig og ligeværdig.
Hvem er ConEx?
ConEx er en specialiseret udstillingsadministrator med mange års erfaring inden for sundheds- og hospitalssektoren i Danmark. Bag ConEx står Jan Nordkvist samt kollegerne Rikke Kildetoft og Karen Kirkeby Tscherning, der alle har indgående kendskab til, hvad der skal til for at få en
udstilling til at lykkes – både for arrangørerne og for udstillerne.
ConEx råder over et netværk af ca. 400 virksomheder med interesse for udstillingsaktiviteter inden for sundhedsfeltet. Når ConEx indgår samarbejde med et fagligt selskab om at varetage udstillingsdelen, sørger de for alt det praktiske: invitationer til relevante virksomheder, aftaler og
kontrakter, registrering, fakturering og tilrettelæggelse af standareal og logistik på dagen.
Selskabet slipper med andre ord for al den administration, der ellers kan gøre det svært at prioritere udstillingsdelen.
ConEx samarbejder med en bred vifte af faglige selskaber i det danske sundhedsvæsen og har bl.a. erfaring fra kongresser og årsmøder inden for urologi, gastroenterologi, transplantation og sygeplejerskeorganisationer tilknyttet Dansk Sygeplejeråd.
Overvej udstilling ved jeres næste årsmøde
Dansk Sygepleje Selskab har en aktiv og engageret medlemsskare og et fagområde, som industrien har stor interesse i at nå. Det gør selskabets årsmøde til en oplagt ramme for en udstilling – til gavn for deltagerne, for selskabets økonomi og for de virksomheder, der ønsker at bidrage fagligt.
Vil I høre mere om mulighederne, er ConEx klar til en uforpligtende snak om, hvordan en udstilling kan tilrettelægges, så den passer til netop jeres møde og jeres medlemmer.